Historie klubu

Klub česko-německého partnerství

Aneb jak to všechno začalo…
Bylo nebylo…
Steffen von Brandau, překlad Vladan Reňák
Byli jedou tři kamarádi. Nějakej Vladan Reňák, nějakej Karel Jiráček a k tomu Steffen von Brandau ze skupiny přátel Brandova a okolí.
V březnu 2018 se tihle tři kamarádi vydali na vlastivědnou a dějepisnou prohlídku města Litvínova, kterou pořádal Vladan.

Každý si dokáže představit, že z takové procházky za dějinami pořádně vyschne v krku. A tak se stalo, že šli na pivo, do nejkrásnější hospody ve městě, ti tři, Vladan, Karel a Steffen. No jo, a protože celý svět musel tohle nový krásný přátelství vidět, udělali společnou fotku a dali ji na Facebook.
Prostě tihle tři týpci na jedný fotce..

© Steffen Träger

Bild 1 von 8


Všechno bylo perfektní. Jen takový malý detail, tričko našeho Karla tak nějak úplně nepasovalo do konceptu našeho čerstvého přátelství. Na tom tričku bylo:
„1938 Nezapomeneme“.      A v tom se objevil Lars.
Lars von Helbig, známý jako pozorný čtenář toho, co kdo nosí na tričku.
Cituji Larse, jak se tenkrát vyjádřil:
„Tenhle Karel! Co je to za provokatéra! Co tím zamýšlí!?
O tom si musíme popovídat!“ A to se taky stalo.
Z původních tří byli čtyři.

Tím začalo nové přátelství. Společně se učili česky, snažili se proniknout do tajů češtiny, poznávat kulturu a život na druhé straně hranice. Postupně mizely neviditelné bariéry. Obavy z neznámého zmizely v propadlišti dějin.

Zbytek příběhu už znáte. Klub, který vznikl z této původně malé skupinky kamarádů, v současné době spojuje lidi z obou našich národů a po dvou letech existence už má více než 2000 členů nejen z Česka, Německa ale z mnoha jiných zemí Evropy. A tričko, které stálo na počátku našeho Klubu, je nyní ve sbírce Národního muzea v Praze.